Palma de Mallorca of Menorca: welk Balearen-eiland past bij jou?
Palma de Mallorca en Menorca behoren beide tot de Balearen, maar bieden een totaal verschillende vakantie-ervaring. Palma trekt met zijn levendige hoofdstad, uitgebreide infrastructuur en iets warmer klimaat een breed publiek, terwijl Menorca met zijn beschermde natuur en rustigere stranden vooral gezinnen en rustzoekers aanspreekt. Deze vergelijking helpt je kiezen welk eiland het beste aansluit bij jouw wensen.
Palma de Mallorca
Menorca
Temperatuur per maand
| Maand | Palma de Mallorca | Menorca |
|---|---|---|
| januari | 13°C | 13°C |
| februari | 13°C | 12°C |
| maart | 15°C | 14°C |
| april | 18°C | 16°C |
| mei | 21°C | 19°C |
| juni | 26°C | 23°C |
| juli | 29°C | 26°C |
| augustus | 29°C | 26°C |
| september | 25°C | 24°C |
| oktober | 22°C | 21°C |
| november | 17°C | 17°C |
| december | 15°C | 14°C |
Klimaat vergeleken
🌸Lente (maart-mei)
In de lente toont Palma de Mallorca zich als de warmere keuze. In maart bereikt Palma overdag 15,9°C tegenover 14,3°C op Menorca. Dit verschil blijft consistent: in april is het 18,1°C versus 16,1°C, en in mei zelfs 21,8°C tegenover 19,2°C op Menorca. De nachten zijn ook aangenamer in Palma, met 16,0°C in mei vergeleken met 15,8°C op Menorca. Beide eilanden krijgen vergelijkbare zonuren (10,6 uur in maart, oplopend tot 12,5-12,7 uur in mei) en een gelijkaardig aantal regendagen (5-7 dagen per maand). Voor een vroege strandvakantie in mei heeft Palma dus een duidelijk temperatuurvoordeel.
☀️Zomer (juni-augustus)
De zomer benadrukt het temperatuurverschil nog sterker. In juni klimt Palma naar 26,1°C overdag, terwijl Menorca op 23,2°C blijft – een verschil van bijna 3 graden. Juli en augustus zijn in Palma echt heet met 29,2°C en 29,6°C, vergeleken met aangenamere 26,0°C en 26,8°C op Menorca. De nachten zijn in Palma tropisch warm: 22,8°C in juli en 23,5°C in augustus, tegenover iets koelere 22,4°C en 23,4°C op Menorca. Beide eilanden bieden volop zon (rond de 13 uur per dag) en weinig regen (2-4 dagen per maand). Menorca heeft in juni en augustus zelfs iets minder regendagen. Voor wie van intense hitte houdt, wint Palma; wie matige warmte prefereert, kiest beter voor Menorca.
🍂Herfst (september-november)
In september blijft Palma warmer met 25,9°C tegenover 24,2°C op Menorca. Oktober toont 22,2°C versus 21,1°C, en november 17,6°C versus 17,1°C. De nachten blijven aangenamer in Palma: 21,0°C in september tegenover 21,1°C op Menorca (vrijwel gelijk), maar in oktober 17,9°C versus 18,2°C (Menorca iets warmer). Het aantal regendagen stijgt fors: september kent 7 dagen regen in Palma en 6 op Menorca, maar november wordt nat met 8 dagen in Palma en zelfs 10 op Menorca. De zon schijnt nog volop in september (rond 11 uur), maar neemt af naar 7,9-8,0 uur in november. Voor een nazomervakantie in september of oktober is Palma de warmere keuze.
❄️Winter (december-februari)
De winter is mild op beide eilanden maar niet echt strandweer. Januari brengt 13,9°C in Palma en 13,3°C op Menorca, februari respectievelijk 13,9°C en 12,9°C. Palma heeft iets meer zon in januari (8,3 uur versus 8,1 uur) en februari (9,1 uur versus 9,0 uur). Beide eilanden kennen 7-8 regendagen per maand in januari en februari, maar december is op Menorca natter met 9 regendagen tegenover 7 in Palma. De wintermaanden zijn geschikt voor wandelingen en cultuur, maar zwemmen vereist moed.
Wanneer het beste reizen
- Maart-april
- Palma is de betere keuze met 2-4 graden hogere temperaturen, ideaal voor vroege voorjaarsvakantie en stadstrippen.
- Mei
- Uitstekende maand voor beide eilanden, maar Palma biedt met 21,8°C al echt warm weer. Menorca blijft met 19,2°C aangenaam voor actieve vakanties.
- Juni
- Perfecte maand voor Menorca met 23,2°C – warm maar niet drukkend. Palma wordt met 26,1°C al behoorlijk heet.
- Juli-augustus
- Topmaanden voor strandliefhebbers op beide eilanden. Palma is echt heet (29-30°C), Menorca aangenamer (26-27°C). Beide druk bezocht.
- September
- Gouden maand voor beide bestemmingen. Palma met 25,9°C iets warmer dan Menorca's 24,2°C, zee nog warm, minder druk.
- Oktober
- Nog steeds aangenaam met 22,2°C in Palma en 21,1°C op Menorca. Ideaal voor rustzoekers en wandelaars.
- November-februari
- Rustige maanden voor citytrips en natuurwandelingen. Palma biedt meer stedelijke afleiding, Menorca is erg rustig.
Wat past bij wie
- Gezinnen met kinderen
- Menorca wint hier overtuigend. De stranden zijn rustiger, ondieper en beter beschermd. Cala Galdana en Son Bou bieden perfecte gezinsvoorzieningen zonder de massa's van Palma. Het iets koelere klimaat in juli-augustus (26-27°C versus 29-30°C) is comfortabeler voor kleine kinderen. Palma heeft wel meer attracties en entertainment, maar de drukte en hitte kunnen overweldigend zijn.
- Koppels
- Hangt af van jullie voorkeur. Zoek je levendigheid, restaurants, shopping en uitgaan? Dan is Palma onverslaanbaar met zijn prachtige oude stad, havenboulevard en eindeloze terrasjes. Voor romantiek en rust wint Menorca met zijn verlaten baaitjes, authentieke vissersplaatsjes als Fornells en Binibeca, en spectaculaire zonsondergangen bij Ciutadella. Het smallere aanbod op Menorca kan na een week beperkt aanvoelen.
- Actieve vakantiegangers
- Menorca is een paradijs voor wandelaars en fietsers dankzij de Camí de Cavalls, een 185 km lang kustpad. De gevarieerde landschappen en beschermde natuur (biosfeereservaat) maken het eiland uniek. Palma biedt meer watersportmogelijkheden en een breder aanbod, maar minder ongerepte natuur. Voor duikers zijn beide eilanden uitstekend.
- Rustzoekers
- Kies zonder twijfel Menorca. Buiten juli-augustus is het eiland heerlijk rustig. Zelfs in het hoogseizoen vind je eenzame baaien. Palma kent massa-toerisme en kan vooral rond de haven en Playa de Palma overweldigend zijn. De noordkust van Mallorca (buiten Palma) biedt wel rust, maar dan verlies je het stadsvoordeel.
- Budgetreizigers
- Palma is goedkoper dankzij meer concurrentie, goedkope pakketreizen en budgetaccommodatie. Eten en drinken kost minder, en er zijn meer gratis activiteiten. Menorca positioneert zich bewust als exclusiever en duurder, met minder all-inclusive resorts en hogere prijzen in restaurants.
Verschillen en overeenkomsten
- Sfeer
- Palma is een bruisende havenstad met gotische architectuur, luxe jachthavens en levendig nachtleven. De contrasten zijn groot: van massatoerisme in sommige zones tot chique buurten als Santa Catalina. Menorca is kleinschaliger, rustiger en authentieker. De twee hoofdsteden Maó en Ciutadella hebben karakter maar zijn veel bescheidener. Het eiland voelt Brits-beïnvloed door de historische banden.
- Prijsniveau
- Palma ligt 15-25% goedkoper. Een middagmenu kost €12-15 versus €15-20 op Menorca. Hotelovernachtingen beginnen vanaf €60 in Palma, €80 op Menorca. Beide zijn duurder dan het Spaanse vasteland maar betaalbaar vergeleken met Noord-Europa.
- Vliegtijd
- Vanuit Brussel vlieg je ongeveer 2 uur naar Palma de Mallorca, met talrijke directe verbindingen van Brussels Airlines, Ryanair en TUI fly. Naar Menorca is het iets langer (2u15-2u30) met minder frequente vluchten, vooral in het hoogseizoen. Palma is veel beter bereikbaar.
- Accommodatie
- Palma biedt alles van budgethostels tot vijfsterrenhotels, met veel all-inclusive resorts langs de kust. Menorca heeft meer boetiekhotels, landelijke agroturismos en appartementen. De keuze is beperkter maar authentieker. Beide eilanden bieden uitstekende strandhotels.
- Strandkwaliteit
- Beide eilanden schitteren hier. Menorca heeft meer maagdelijke baaien met turquoise water (Macarella, Turqueta, Pregonda), terwijl Palma langere zandstranden biedt met betere voorzieningen. Menorca's stranden zijn vaak alleen te voet of per boot bereikbaar – avontuurlijk maar niet altijd praktisch.
Onze aanbeveling
Kies Palma de Mallorca als je een levendige stadsvakantie wilt combineren met strand, van goed weer gegarandeerd wilt zijn (consistent 2-3 graden warmer), een breed aanbod aan restaurants en activiteiten zoekt, budgetbewust reist, of gemakkelijke bereikbaarheid belangrijk vindt. Palma is ook beter voor korte trips (lang weekend) dankzij de vele vluchten en stedelijke attracties.
Kies Menorca als je rust en ruimte prioriteit geeft, authentiek Spanje wilt ervaren zonder massa's, van wandelen en ongerepte natuur houdt, met kinderen reist die baat hebben bij rustiger stranden en iets lagere temperaturen, of een tweede of derde bezoek aan de Balearen plant en iets anders wilt dan Mallorca. Menorca vraagt meer tijd (minstens een week) om echt te waarderen.
Beide eilanden zijn prachtig, maar dienen verschillende doelgroepen. Palma is de veilige, levendige keuze met gegarandeerd warm weer. Menorca is de verfijnde, rustige ontdekking voor wie massa-toerisme wil vermijden.
Veelgestelde vragen
Welke is goedkoper: Palma de Mallorca of Menorca?
Palma de Mallorca is duidelijk goedkoper, met prijzen die 15-25% lager liggen. Je vindt er meer budgetaccommodatie vanaf €60 per nacht (versus €80 op Menorca), goedkopere restaurants (menu's vanaf €12 versus €15-20), en meer pakketreizen en last-minute deals. Menorca positioneert zich bewust als exclusiever en rustiger, wat zich vertaalt in hogere prijzen. Ook de vluchten naar Palma zijn vaak goedkoper door het grotere aanbod en meer concurrentie tussen luchtvaartmaatschappijen.
Welke is warmer in de zomer?
Palma de Mallorca is consistent warmer in de zomer. In juni bereikt Palma 26,1°C overdag tegenover 23,2°C op Menorca. Juli en augustus zijn in Palma echt heet met 29,2°C en 29,6°C, terwijl Menorca op aangenamere 26,0°C en 26,8°C blijft. Ook 's nachts is Palma warmer: 22,8-23,5°C versus 22,4-23,4°C op Menorca. Het verschil van 2-3 graden kan belangrijk zijn: Palma voelt echt mediterraan-heet, Menorca blijft comfortabeler voor wie intense hitte moeilijk verdraagt.
Welke is beter voor gezinnen met kinderen?
Menorca is de betere keuze voor gezinnen. De stranden zijn rustiger, ondieper en veiliger, met minder drukte en betere beschutting in baaien zoals Cala Galdana en Son Bou. Het iets koelere klimaat (26-27°C in juli-augustus versus 29-30°C in Palma) is comfortabeler voor kleine kinderen. Het eiland is overzichtelijk en ontspannen, zonder de massa's en hectiek van Palma. Palma heeft wel meer attracties en entertainment, maar de combinatie van rust, veilige stranden en aangenaam weer maakt Menorca ideaal voor jonge gezinnen.
Wanneer is de beste tijd om Palma de Mallorca of Menorca te bezoeken?
Voor strandvakanties zijn mei tot oktober ideaal op beide eilanden. Juni en september zijn de beste maanden: aangenaam warm (23-26°C), minder druk en betaalbaar. Juli-augustus zijn topmaanden voor strandliefhebbers, maar druk en heet (vooral Palma met 29-30°C). Voor stadstrippen en wandelen zijn april-mei en oktober perfect, met temperaturen rond 18-22°C. Palma is ook in maart al aangenaam (16°C) voor cultuurtrips. Menorca is buiten mei-oktober erg rustig met beperkte voorzieningen, terwijl Palma het hele jaar door levendig blijft.
Hoe lang vlieg je vanuit Brussel naar Palma de Mallorca en Menorca?
Vanuit Brussel vlieg je ongeveer 2 uur naar Palma de Mallorca. Er zijn talrijke directe verbindingen van Brussels Airlines, Ryanair en TUI fly, vooral tussen april en oktober met soms meerdere vluchten per dag. Naar Menorca is de vligtijd iets langer, ongeveer 2 uur en 15 minuten tot 2 uur en 30 minuten. Het aanbod is beperkter met vooral seizoensvluchten in de zomermaanden. Palma is dus niet alleen sneller bereikbaar maar ook met veel meer flexibiliteit in vluchttijden en betere prijzen.